menu icon Table Of Contents

3. Contacting the College

Staff 2018

College Leadership Team

PRINCIPAL: Mr Christopher Comerford, BTh, B.A., Dip.Ed., M.Ed. (Curriculum & Leadership), M.Theol.
ASSISTANT PRINCIPAL: Mr Michael Campbell, B.Sc., B.Teach. Grad.Cert. (Phy), Grad.Cert.(RE)
LEADER OF CATECHESIS: Mrs Fiona Fennamore, B.Ed., Grad.Dip.Rel.Ed., M.A.Theology
LEADER OF EVANGELISATION: Mrs Annette Reen, B.A., Grad.Dip. (Teaching)
LEADER OF CURRICULUM: Mrs Nadine Connolly, B.A., Grad.Dip.Ed., L.L.B.
LEADER OF PEDAGOGY: Mr Christopher Mason, B.A., Grad.Dip.Ed.
COORDINATOR OF ADMINISTRATION: Mr Bradley Ryall, B.Mathematics & Finance, Grad.Dip. (Maths, HSIE) Cert. (Theology), MLMEd.
COLLEGE MANAGER: Mrs Vicky Fitness, B.Mangt & Prof Stud, M.I.P.A., M.A.I.C.D
COLLEGE CHAPLAIN: Fr Paul Pidcock, S.M., M.Theol.

Leaders of Learning

RELIGIOUS EDUCATION:  Mrs Fiona Fennamore, B.Ed., Grad.Dip.Rel.Ed., M.A.Theology
ENGLISH:  Mrs Claire Ritchie, B.Arts.,Dip.Ed.
MATHEMATICS:  Ms Amelia Dickenson-Jones, B.Ed (Sec) FC Honours
SCIENCE: Ms Toni Pacey, B.Sc, Grad.Dip.Ed,PhD.
HSIE:  Mr Matthew Bailey, B.Ed. Health & Phys.Ed, (Geography)
TAS:  Mr David Maslen, B.Ed.
CREATIVE ARTS:  Mr Mark Finlayson, B.Ed.
PD/H/PE:  Mr Scott Whitby, B.Ed. (PE, RE)
VET:  Mr Dean Bressan, B.Technology Ed., M.Ed. (Leadership & Management)

Areas of Responsibility

AGRICULTURE:  Mr Michele Melino, Dip.App.Sc.,Dip.Ed.,Cert.(RE)
BUILDING FUND:  Mrs Tammie Creary
COMPUTER SYSTEMS MANAGER:  Mr Paul Somerville, B.Ed.
SCHOOL COUNSELLOR:  Miss Christina Salomon, M.Ed. (Guidance and Counselling),B.Sci. (Psychology)
DIGITAL IMAGING:  Mr Mark Finlayson, B.Ed.
ENRICHMENT FACILITATOR:  Mr Matthew Brown, B.Ed., Dip.Teach. (RE), M.A. Theol.
INDIGENOUS LIAISON PERSON:  Ms Bronwyn King
LANGUAGES:  Mrs Michelle Went, B.Ed. (Humanities)
LIBRARY:  Ms Catherine Graham-Smith, B.A., Dip.Ed.
MUSIC:  Mr Thomas Gahan, B.Mus., B.Theol., Dip.Ed.
SNAZZI UNIT FACILITATOR: Ms Jane Munro/Mr Mark Finlayson
LEARNING SUPPORT TEACHER:  Mrs Rebecca Tibbey, B.A.Sci.,Grad.Dip.Ed.,M.Ed. (Special English)
SPORT:  Mr Brian Battese, Dip.Teach. Phy.Ed., Sci.
VOCATIONAL EDUCATION:  Mr Dean Bressan, B.Technology Ed., M.Ed. (Leadership & Management)
VOCATIONAL PATHWAYS:  Mr Dean Bressan. B.Technology Ed., M.Ed. (Leadership & Management)

Subject Areas

Mr Simon Andrews, B.Human Movement Science,B.Ed.
Mr Matthew Bailey, B.Ed. Health & Phys.Ed, (Geography)
Mr Brian Battese, Dip.Teach. Phy.Ed., Sci.
Mr Kevin Bell, B.Sc., B.Theol., Dip.Ed. M.Ed.
Mr Dean Bressan, B.Technology Ed., M.Ed. (Leadership & Management)
Mr Matthew Brown, B.Ed., Dip.Teach. (RE), M.A. Theol.
Ms Summa Callaghan, B.Teach., B.Health & Phys.Ed.
Mr Michael Campbell, B.Sc., B.Teach. Grad.Cert. (Phy), Grad.Cert.(RE)
Mrs Rosaleen Colles, B.Ed., Grad.Dip.Rel.Ed.
Mr Christopher Comerford, BTh, B.A., Dip.Ed., M.Ed. (Curriculum & Leadership), M. Theology
Mrs Nadine Connolly, B.A., Grad.Dip.Rel.Ed.
Mr Vincent Cross, B.Ed.
Miss Stefanie Darke, B.Psych.Sc., Dip. Humanities, B.Ed (Sec)
Ms Amelia Dickenson-Jones, B.Ed (Sec) FC Honours
Mrs Alyssa Dwyer, B.A., Grad.Dip.Ed.
Mrs Fiona Fennamore, B.Ed., Grad.Dip.Rel.Ed., M.A.Theology
Mr Mark Finlayson, B.Ed.
Mrs Judith Fitzhenry, B.Ec., Dip.Ed. Cert. (RE)
Mr Thomas Gahan, B.Mus., B.Theol., Dip.Ed.
Mrs Marlaina Garcia, B.A./B.Ed. (English, History), Cert. (RE)
Mr Ruben Garcia, B.Science/Ed.
Mrs Bronwyn Gorman, B.Arts, Grad.Dip.Ed. (English), Cert.Theol., B.Bus. (Psychology)
Ms Catherine Graham-Smith, B.A., Dip.Ed.
Ms Annabelle Green, B.Comm Theatre/Media, B.Ed. (Secondary), Adv.Dip (TESOL)
Mr Kim Haldenby, Dip.Teach., Cert. (RE) (Leave)
Mrs Erin Harrington, B.A. B.Ed.
Mrs Nicole Hetherington, B.Ed. (Human Movement), Cert. (RE)
Mr Matthew Irvin, B.Ed.
Peter Jeffery, B Ed (Technology & Applied Studies)
Mr Nicholas Jones, B.Ed. (Human Movement and Health), M.RE
Mr Ian Judd, B.Sc. (Agriculture)
Mr Luc Larcher, B.Applied Science, Grad.Dip.Ed. (Science)
Miss Samantha Larnach, B. Dance Ed.,Grad.Cert.RE
Mrs Danielle Lovatt, Dip.Creat.Arts, B.Ed. (Visual Arts)
Ms Jodie Lynch, B.A., Dip.Ed.
Mr Bernard MacDonald, Dip.Phy.Ed.
Mr Bernie Maginnity, B.Soc.Sc., B.Ed.,Cert. (RE)
Mr David Maslen, B.Ed.
Mr Christopher Mason, B.A., Grad.Dip.Ed.
Ms Amy McDowell, B.Performance (Acting), B.Teach. (Sec)
Mr Michele Melino, Dip. App.Sc., Dip.Ed., Cert. (RE)
Ms Jane Munro, B.A., Grad.Dip.Ed. (English)
Ms Alisha Meredith, B.A./B.Law,Dip.Ed.
Ms Toni Pacey, B.Sc, Grad.Dip.Ed,PhD.
Mrs Merrilyn Pavez, Dip.Teach. B.Ed.
Mr Joshua Pearson, B.Sc. (Sport & Exercise Science), Dip.Ed.
Mrs Tanya Pearson, B.Health Science, Grad.Dip.Ed. (Science)
Ms Melissa Rainbird, B.Sc. Hons., Dip.Ed.
Mrs Annette Reen, B.A., Grad.Dip. (Teaching), Cert. (RE)
Mrs Claire Ritchie, B.Arts.,Dip.Ed.
Mr Todd Robinson, B.Contemporary Music., B.Ed. (Secondary)
Mr Bradley Ryall, B.Mathematics & Finance, Grad.Dip. (Maths, HSIE) Cert. (Theology), MLMEd.
Mr Craig Saad, B. Health Science (PDHPE), B.Ed. M.Ed. Leadership
Miss Alissa Simmons, B.Ed, B.Tech.
Mr Paul Somerville, Grad.Dip.Comp.Sci.
Mr Matthew Steel, B.Sc Zoology (Hon), Cert in Ed (Maths)
Mr Ben Taylor, B.A. (Music), Grad.Dip.Ed.
Ms Sharon Thompson, B.Visual Arts (Hon), Grad.Dip.Ed.
Mrs Rebecca Tibbey, B.A.Sci.,Grad.Dip.Ed.,M.Ed. (Special English)
Mrs Michelle Went, B.Ed. (Humanities)
Mr Scott Whitby, B.Ed. (PE, RE)
Miss Stevie Whitton, BEd (Secondary) First Class Honours
Mrs Michelle Wright, B.Technology Ed., Cert. (RE)

Support Staff

MANAGER – SUPPORT SERVICES: Mrs Vicky Fitness
PRINCIPAL’S SECRETARY: Mrs Debbie Melino
TEACHERS’ SECRETARY: Mrs Pam O’Sullivan
COLLEGE SECRETARIES: Mrs Tammie Creary, Mrs Penny Dietrich
STUDENT SERVICES SECRETARIES: Mrs Janine Brown, Mrs Sharon Robotham
COLLEGE MANAGER’S ASSISTANT: Ms Carolyn Hope
AGRICULTURE ASSISTANT: Mr Craig Fowler
CREATIVE ARTS ASSISTANT: Ms Alexis Rice-Finlayson
FOOD TECHNOLOGY/TEXTILES ASSISTANT: Mrs Joanne Collis/Mrs Jenny Coleman
INDIGENOUS LIAISON OFFICER: Ms Bronwyn King
LAPTOP SUPPORT CENTRE: Ms Sue Buss
LIBRARY ASSISTANT: Mrs Helen Koellner/Mrs Emma Tulk
SCIENCE ASSISTANT: Mrs Leigh Tickner
TAS ASSISTANT: Mr Trevor Robb
LEARNING SUPPORT ASSISTANT: Mrs Vicki Bugden
LEARNING SUPPORT ASSISTANT: Mrs Thea Kennedy
LEARNING SUPPORT ASSISTANT: Mr Richard Seymour
LEARNING SUPPORT ASSISTANT: Mrs Lynda Watt
LEARNING SUPPORT ASSISTANT: Mr Joshua Pearson

House Patrons

BELL: Mr Kevin Bell & Miss Stevie Whitton
CARROLL: Mr Vince Cross & Ms Melissa Rainbird
KENNEDY: Mr Michele Melino & Ms Jane Munro
SEGRIEF: Mr Scott Whitby & Mrs Annette Reen

Catering and House Staff

HOUSE AND CATERING MANAGER: Ms Suellen Irvine
Mrs Vicki Bodley
Mrs Sonya Pope
Mr Barry Harmon
Mr Garry Finnigan
Miss Abby Bancroft

Maintenance Staff

Mr Darren Magner
Mr Kirk Elliott
Mr Trent Bowler

College Caretaker

Ms Donna Ennew

Religious Community

SUPERIOR:  Rev Fr Paul Pidcock, S.M.
Br Kevin Jackson, S.M.

ariel view of the college

Aerial view of the college